Savējie satiek savējos!

Savējie satiek savējos!

15. maijā Latviešu valodas aģentūras (LVA) diasporas skolēnu mācību gada noslēguma pasākums tiešsaistē „Savējie satiek savējos” kopā pulcēja ap 160 ģimenes no visas pasaules, lai kopā svinētu savu piederību Latvijai un iepazītu dažādas jomas, kurās latvieši ir sasnieguši virsotnes un nesuši Latvijas vārdu pasaulē.

Pasākumā atklāšanā diasporas bērnus, skolotājus un vecākus uzrunāja Latvijas Republikas Valsts prezidents Egils Levits, kas apliecināja diasporas latviešu skolu nozīmi un aicināja: „Atcerieties, ka ikkatrs no jums ir svarīgs un piederīgs Latvijai! Visi latviešu bērni, lai kurā pasaules malā arī atrastos, ir Latvijas bērni.”

LVA direktors Jānis Valdmanis savā uzrunā atgādināja, ka mūs visus vieno viena no 250 lielākajām pasaules valodām – latviešu valoda. Un tam noteikti varēja piekrist LVA tālmācības nodarbību skolēni, kas, mācoties latviešu valodu tiešsaistē ClassFlow vidē, četru gadu laikā ir apliecinājuši sevi kā īstenus savējos.
Pārsteigumu pilnajā dienā pasākuma dalībniekus pāri okeāniem aizrautīgā stāstījumā līdzi aicināja pasaules apceļotājs Kārlis Bardelis – piecu Ginesa rekordu autors, airētājs, skrituļotājs un riteņbraucējs. Pasaulē pirmais cilvēks, kurš airu laivā vienatnē šķērsojis Kluso okeānu no Dienvidamerikas līdz Āzijai. 26 637 kilometri, 493 dienas airējot vienatnē okeānā, kam klāt vēl 101 diena, minoties pāri Latīņamerikai, un 222 dienas Klusā okeāna salās.

Pasākuma  turpinājumā dalībnieki uzzināja, ka “savējie” ir ne tikai cilvēku vidū. Arī baltais un pelēkais zaķis šogad ir ļoti nozīmīgi – abi ieguvuši 2021. gada dzīvnieka titulu. Par zaķiem sīkāk pastāsta Latvijas Nacionālā dabas muzeja muzejpedagoģe Una Bērziņa.

Virtuāli viesojāmies pie pasaulē labākās bērnu galda spēles Ice Cool līdzautora Jāņa Gruntes. Viņš pastāstīja, kā no aizrautīga spēlētāja pašam kļūt par galda spēļu autoru. Kā arī mudināja savās mītnes zemēs, ieraugot spēli Ice Cool veikalos, lepni iesaukties: “Re, to radīja savējie!”

Iepazinām jauniešus, kuri Latvijas vārdu nesuši pasaulē robotikas jomā. Un tādu nav mazums. Siguldas novada Jaunrades centrā satikām Edgaru Bajarūnu un Dairi Rihardu Irbi. Tieši viņi 2020. gadā uzvarēja Eiropas Kosmosa aģentūras modelēšanas sacensībās, radot Mēness bāzes modeli, kas kļuva par labāko 92 komandu konkurencē.

Savukārt Matīss Buks, Armands Upenieks un Vitolds Bīriņš no Robotu skolas ir pasaulē atzīti Mega Sumo robotu izstrādātāji. Viņu stāstījums sniedza ieskatu robotu veidošanā un sniedza vērtīgu padomu – mēs varam izdarīt vairāk, ja sadarbojamies savā starpā. Starp citu, japāņus latviešiem izdevās uzveikt, mainot mega sumo robota “acu” izvietojumu. Tātad savējo radošā pieeja ved pie uzvarām!

Bet kur tad nu savējo pasākums bez dziesmām! Ar tām studijā mūs iepriecināja (un daudzus sajūsmināja) Jorans Šteinhauers – letiņš, savējais, “kūku cepējs” un vienlaikus ārzemnieks. Jorans gan dziedāja, gan dalījās savā stāstā, kā kļuva par savējo, ierodoties Latvijā no Vācijas.

LVA novēl visiem skaistu vasaru, lai rudenī ar jauniem spēkiem mācītos un mācītu latviešu skolās. Paldies, latviešu bērni, vecāki un skolotāji! Prieks strādāt kopā ar jums!

LVA ir IZM pārraudzībā esoša tiešā pārvaldes iestāde, kuras darbības mērķis ir veicināt latviešu valodas – Latvijas Republikas valsts valodas un Eiropas savienības oficiālās valodas – statusa nostiprināšanu un ilgtspējīgu attīstību. Viens no LVA uzdevumiem ir sniegt atbalstu latviešu diasporai ārvalstīs latviešu valodas apguvē un valodas saglabāšanā.

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna: https://www.facebook.com/egilslevitslv/videos/2430778887066602

 

Vairāk informācijas par pasākumu:

Liene Valdmane, LVA izglītības metodiķe, liene.valdmane@gmail.com