Metodikas skola „PUPA”
- Aicinām pievienoties metodikas skolai „PUPA”!
Latviešu valodas aģentūra rūpējas, lai diasporas skolotāji aizvien būtu informēti par jaunākajām izglītības tendencēm. Tādēļ 2024./2025. mācību gada 1. pusgadā LVA metodikas skolā „PUPA” piedāvājam apgūt mākslīgā intelekta rīku sniegtās iespējas, kas noderēs skolotāja darbā. Ieskatīsimies un salīdzināsim dažādu platformu iespējas, apgūsim komandu veidošanas meistarību, pētīsim satura un ideju ģenerēšanas rīkus, kā arī mācīsimies, kā mākslīgā intelekta rīkus izmantot skolas vadīšanā.
Tiksimies 10. oktobrī, 24. oktobrī, 14. novembrī un 5. decembrī plkst. 18.00–20.00 pēc Latvijas laika.
Mācības nodrošināsim sadarbībā ar Ventspils Digitālo centru.
Tiem, kas būs apmeklējuši visas četras nodarbības, izsniegsim apliecības.
Pieteikšanās veidlapa šeit.2023./2024. mācību gadā metodikas skola „PUPA” aicināja diasporas skolotājus pilnveidot zināšanas, gūt un aktīvi dalīties ar pieredzi ikmēneša tīmekļsemināros. Tajos būs iespēja sastapt gan LVA metodiķus, gan pieaicinātus ekspertus, gan kolēģus – diasporas skolotājus. Semināros arī saņemsiet informāciju par LVA jaunumiem.
Mācību gada garumā plānoti deviņi tīmekļsemināri 2 stundu garumā Zoom platformā no plkst. 18.00 līdz 20.00 pēc Latvijas laika. Semināri notiks ceturtdienu vakaros:
28. septembrī „LVA jaunākie mācību līdzekļi latviešu valodas apguvei diasporas skolēniem”
19. oktobrī „Latvijas dzimšanas dienu sagaidot”
23. novembrī „Gaismas laiks”
14. decembrī „Dažādas latviešu valodas prasmes vienā klasē”
25. janvārī „Lasītprieks. Kā veicināt lasītprasmi?”
22. februārī „Nāc nākdama, Liela diena!”
21. martā „Mazs bērns lielajā valodu pasaulē”
25. aprīlī „Ritma rotaļas valodas apguvē”
23. maijā „Latviešu valoda jauniešiem? Ar prieku un aizrautību!”
Informāciju par pieslēgšanos, semināru ierakstus un citus semināros izmantotos materiālus saņems tikai reģistrētie dalībnieki. Reģistrēties aicinām šeit: https://forms.office.com/e/BesJYfqXqx
Skolotāji, kuri aktīvi iesaistīsies metodikas skolas semināros (dalīsies pieredzē), saņems diplomus un balvas – latviešu valodas mācīšanai noderīgus materiālus.
Metodikas skolas „PUPA” mērķis ir sniegt metodisku atbalstu diasporas skolotājiem latviešu valodas mācīšanā. Kopš 2019. gada metodikas skolas ietvaros veidoti 20 elektroniski izdevumi, no kuriem katrs veltīts kāda mācību procesā nozīmīga temata iepazīšanai, ietverot gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskus piemērus, gan saites uz noderīgiem materiāliem. Izdevumi izmantojami arī turpmāk, un tie pieejami katram interesentam šeit. Turpat atrodami 2021./2022. un 2022./2023. mācību gadā notikušo tiešsaistes semināru ieraksti.
2022./2023. mācību gadā metodikas skolas „PUPA” semināros piedalījās vairāk nekā 100 dalībnieki no 18 valstīm, tostarp no ASV, Kanādas un Austrālijas. 21 aktīvākajam dalībniekam nosūtīti apliecinājumi par piedalīšanos un balvas. Dalībnieki pozitīvi vērtē piedalīšanos semināros: „Metodikas skola „PUPA” ir kā enerģijas lādiņš, kurš uzlādē, lai varētu veiksmīgi soļot savu iesākto ceļu.”2022./2023. mācību gadā metodikas skola „PUPA” aicina diasporas skolotājus pilnveidot zināšanas, gūt un aktīvi dalīties ar pieredzi ikmēneša tīmekļsemināros. Tajos būs iespēja sastapt gan LVA metodiķus, gan pieaicinātus ekspertus, gan kolēģus – diasporas skolotājus. Semināros arī saņemsiet informāciju par LVA jaunumiem.
Pavisam plānoti desmit tīmekļsemināri 2 stundu garumā Zoom platformā no plkst. 18.00 līdz 20.00 pēc Latvijas laika. Semināri notiks ceturtdienu vakaros:
25. augustā „Lietpratīgas pieejas īstenošanas akcenti latviešu valodas nodarbībās”;
22. septembrī „Dažāda vecuma bērni ar atšķirīgām valodas prasmēm: kā mācīties kopā?”;
27. oktobrī „Bērns nerunā latviski. Kā sākt?”;
24. novembrī „Kultūras mantojums un valoda”;
15. decembrī „Lasīsim grāmatu!”;Metodikas skola diasporas skolotājiem „PUPA” turpina darbu!
2. semestrī tīmekļsemināri notiks:
26. janvārī „Pozitīva vide verbālo spēju attīstīšanai”;
23. februārī „Rotaļa un spēle kā mācību metode valodas attīstības sekmēšanā”;
23. martā „Tradicionālā un inovatīvā līdzsvars valodas apguves procesā”;
27. aprīlī „Vietnes „Tava klase” izmantošana diasporas skolēniem”;
18. maijā „Diasporas skolotāju pieredzes stāsti”.
Reģistrētie dalībnieki saņems informāciju par katru semināru, semināru ierakstus un citus semināros izmantotos materiālus.
Skolotāji, kuri aktīvi iesaistīsies metodikas skolā, kursa noslēgumā saņems LVA apliecinājumu un latviešu valodas mācīšanai noderīgus materiālus.
Kopš 2019. gada metodikas skolā veidoti 20 elektroniski izdevumi, no kuriem katrs veltīts kāda mācību procesā nozīmīga temata iepazīšanai, ietverot gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskus piemērus, gan saites uz noderīgiem materiāliem. Izdevumi izmantojami arī turpmāk, un tie pieejami katram interesentam šeit.Turpat atrodami 2021./2022. mācību gadā notikušo tiešsaistes semināru ieraksti.Aizvadīta metodikas skolas „PUPA” ceturtā sezona2021./2022. mācību gadā metodikas skolas „PUPA” dalībnieki tikās sešos tīmekļsemināros. Semināros pārrunātās tēmas: „Kā grupēt skolēnus un diferencēt mācību saturu?”, „Mācību satura plānošana”, „Valodas un satura integrēta apguve”, „Kā bagātināt skolēnu vārdu krājumu?”, „Skaņu izrunas veidošanās un citu valodu ietekme”, „Vieglās valodas pamatprincipu izmantošana mācību procesā”.
Semināros ar savu pieredzi dalījās gan uzaicinātie lektori, gan Latviešu valodas aģentūras metodiķi, gan diasporas un Latvijas skolotāji. Īpašs paldies par aktīvo iesaistīšanos diasporas skolotājām Sarmītei Lasmanei no Lielbritānijas, Ingridai Tāraudai no Īrijas un Dacei Freijai no Austrālijas!
Metodikas skolas semināros piedalījās diasporas skolotāji no Īrijas, Francijas, Lielbritānijas, Zviedrijas, Dānijas, Norvēģijas, Vācijas, Spānijas, Itālijas, Igaunijas, Lietuvas, Gruzijas, Krievijas, Turcijas, Nīderlandes, ASV, Kanādas un Austrālijas. Liela interese bija arī Latvijas skolotājiem.
Lūk, dažu dalībnieku atsauksmes:
„Visai komandai liels paldies par šiem noderīgajiem un interesantajiem semināriem! Mani personīgi pārsteidza tēmu dažādība ar profesionālajiem lektoriem katrā jomā.”
„Paldies par šo iespēju piedalīties „PUPA”! Šīs tikšanās reizes ir ļoti iedvesmojošas.”
„Ar nepacietību gaidīšu jauno PUPAs sezonu!”
Aktīvākie dalībnieki saņems LVA apliecinājumus par dalību metodikas skolā un latviešu valodas mācīšanai noderīgus materiālus.
Uz tikšanos rudenī!
Aicinām pievienoties metodikas skolai „PUPA”!Latviešu valodas aģentūras metodikas skolas „PUPA” mērķis ir sniegt metodisku atbalstu diasporas skolotājiem latviešu valodas mācīšanā.
2021./2022. mācību gadā metodikas skola „PUPA” aicina diasporas skolotājus pilnveidot zināšanas, gūt un aktīvi dalīties ar pieredzi ikmēneša tiešsaistes pieredzes semināros. Semināros ir iespēja sastapt gan LVA metodiķus, gan pieaicinātus ekspertus, gan kolēģus – diasporas skolotājus. Semināros arī saņemsiet informāciju par LVA jaunumiem.
Ir notikuši semināri „Kā grupēt skolēnus un diferencēt mācību saturu?”, „Mācību satura plānošana”, „Valodas un satura integrēta apguve”, „Kā bagātināt skolēnu vārdu krājumu?”, „Skaņu izrunas veidošanās un citu valodu ietekme”, „Vieglās valodas pamatprincipu izmantošana mācību procesā”.Skolotāji, kuri aktīvi iesaistīsies metodikas skolā, kursa noslēgumā saņems LVA apliecinājumu un latviešu valodas mācīšanai noderīgus materiālus.
Kopš 2019. gada metodikas skolas ietvaros veidoti 20 elektroniski izdevumi, no kuriem katrs veltīts kāda mācību procesā nozīmīga temata iepazīšanai, ietverot gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskus piemērus, gan saites uz noderīgiem materiāliem. Izdevumi izmantojami arī turpmāk, un tie pieejami katram interesentam šeit. Aktīvāko dalībnieku – diasporas skolotāju izstrādātie mācību materiāli, pilnveidojot savas zināšanas metodikas skolā, apkopoti krājumā “Metodikas skolas PUPA dalībnieku pieredze”.
- Metodiskie materiāli
Metodikas skola „PUPA” piedāvā tīmekļseminārus diasporas skolotājiem.
Tīmekļsemināru ieraksti
Latviešu valoda jauniešiem? Ar prieku un aizrautību! 05/2024 atvērt Ritma rotaļas valodas apguvē 04/2024 atvērt Mazs bērns lielā valodu pasaulē 03/2024 atvērt Nāc nākdama, Liela diena! 02/2024 atvērt Lasītprieks. Kā veicināt lasītprasmi? 01/2024 atvērt Dažādas latviešu valodas prasmes vienā klasē 12/2023 atvērt Gaismas laiks 11/2023 atvērt Latvijas dzimšanas dienu sagaidot 10/2023 atvērt Latviešu valodas aģentūras jaunākie mācību līdzekļi diasporas skolēniem 9/2023 atvērt Diasporas skolotāju pieredzes stāsti 5/2023 atvērt Vietnes „Tava klase” izmantošana diasporas skolēniem 4/2023 atvērt Tradicionālā un inovatīvā līdzsvars valodas apguves procesā 3/2023 atvērt Rotaļa un spēle kā mācību metode valodas attīstības sekmēšanā 2/2023 atvērt Drāma kā metode latviešu valodas apguves procesā 1/2023 atvērt Lasīsim grāmatu! 12/2022 atvērt Kultūras mantojums un valoda 11/2022 atvērt Bērns nerunā latviski. Kā sākt? 10/2022 atvērt Dažāda vecuma bērni ar atšķirīgām valodas prasmēm: kā mācīties kopā? 9/2022 atvērt Lietpratības pieejas īstenošanas akcenti latviešu valodas nodarbībās 8/2022 atvērt Vieglās valodas pamatprincipi mācību procesā 4/2022 atvērt Skaņu izrunas veidošanās un citu valodu ietekme 3/2022 atvērt Kā bagātināt skolēnu vārdu krājumu? 2/2022 atvērt Valodas un satura integrēta apguve 1/2022 atvērt Kā plānot mācību saturu ilgākam laikam? 12/2021 atvērt No 2019. līdz 2021. gadam metodikas skola “PUPA” ir nodrošinājusi elektronisko izdevumu “PUPA”, katru izdevumu veltot mācību procesā nozīmīga temata iepazīšanai, ietverot gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskus piemērus, gan saites uz noderīgiem materiāliem. Tāpat “PUPA” informēja par LVA izdotajiem jaunākajiem mācību un metodiskajiem materiāliem, kā arī sniedza citu noderīgu informāciju. Elektroniskais izdevums “PUPA” iznāca vienu reizi mēnesī, izņemot vasaras mēnešus.
LVA metodisko izdevumu “PUPA” veido LVA galvenā speciāliste-metodiķe Vineta Vaivade, LVA metodiķe Liene Valdmane un ClassFlow metodiķe Linda Krastiņa.
Pavisam sagatavoti 20 metodikas skolas “PUPA” izdevumi un tie lasāmi šeit.Bagātīgā tekstu pasaule 4/2021 lejuplādēt Daudzveidīgie jautājumi 3/2021 lejuplādēt Diskutēsim! 2/2021 lejuplādēt Vārds – saziņas pamats 1/2021 lejuplādēt Mācību līdzekļi attālinātajām mācībām 9/2020 lejuplādēt Vērtēšana latviešu valodas mācību procesā 8/2020
lejuplādēt Diagnosticējošā vērtēšana latviešu valodas mācību procesā 7/2020
lejuplādēt Kā plānot mācību saturu latviešu valodā? 6/2020
lejuplādēt Atgriežamies skolā. Jaunā satura un pieejas ieviešana 5/2020 lejuplādēt Mācāmies latviešu valodu attālināti 4/2020
lejuplādēt Teksta pielāgošana lasītāja vajadzībām 3/2020
lejuplādēt Lasītprasme. Kā strādāt ar tekstu? 2/2020
lejuplādēt Runas darbības veidi. Rakstīšana 1/2020 lejuplādēt Bērnu valodas prasmes līmeņi 7/2019 lejuplādēt CLIL jeb valodas un satura integrēta apguve 06/2019 lejuplādēt Runas darbības veidi. Lasīšana un rakstīšana 5/2019 lejuplādēt Runas darbības veidi. Runāšana 4/2019 lejuplādēt Runas darbības veidi 3/2019 lejuplādēt Dažādas pieejas nodarbību plānošanā 2/2019 lejuplādēt Tematiskā pieeja valodas apguvē 1/2019 lejuplādēt - Dalībnieku pieredze
Šajā izdevumā ir apkopoti metodikas skolas “PUPA” dalībnieku – diasporas skolotāju izstrādāti materiāli, pilnveidojot savas zināšanas metodikas skolā. Ceram, ka pedagogu pieredze noderēs arī jūsu nodarbību veidošanā.
Izdevumā ievietoti materiāli nodarbībām – stundu plāni, darba lapas ar attēliem, spēles, krustvārdu mīklas un cita noderīga informācija, saites uz dažādām interneta vietnēm, ko skolotājs var izmantot savā darbā. Vieglajā valodā ir adaptētas trīs latviešu tautas pasakas.Metodikas skolas “PUPA” dalībnieku pieredze lejuplādēt