Māci

Sākumskolai

  • Metodiskie materiāli

    Jaunumi

    Spēle “Vārdu bagātnieks”

    Spēle piemērota 6–15 gadus veciem bērniem un jauniešiem vārdu krājuma paplašināšanai un nostiprināšanai. Spēlētāja uzdevums ir ierakstīt attēlā redzamā priekšmeta nosaukumu, atverot pēc iespējas mazāku lauciņu skaitu. Katra vārda atminēšanai un ierakstīšanai tiek dotas 30 sekundes, uzdevuma izpildei atlikušais laiks ir redzams spēles ekrānā.
    Spēlētājam tiek piedāvāti divi grūtības līmeņi. 1. līmenī ir dots vārda pirmais burts, attēls ir aizklāts ar 9 lauciņiem, jāatmin un jāieraksta 20 vārdi. 2. līmenī nav dots vārda pirmais burts, attēls ir aizklāts ar 16 lauciņiem, jāatmin un jāieraksta 30 vārdi.
    Uzvar spēlētājs, kurš iegūst pēc iespējas lielāku vārdu bagātību.



    Atvērt

    Matemātika 5. klase Atvērt
    Jekaterina Semenkova-Lauce, Daniels Štriters (2024). Māci un mācies latviešu valodā! Matemātika. 5. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti matemātikas mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 5. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši matemātikas mācību priekšmeta programmas parauga 5. klases tematiem.
    Sociālās zinības un vēsture 2. klase Atvērt
    Iveta Sirica (Ivetta Sirica) (2024). Māci un mācies latviešu valodā! Sociālās zinības. 2. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti sociālo zinību mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 2. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši sociālo zinību mācību priekšmeta programmas parauga 2. klases tematiem.
    Seminārs par metodisko līdzekli “Sociālās zinības 2. klasē”
    Sociālās zinības un vēsture 5. klase Atvērt
    Annija Bergmane, Baiba Asare (2024). Māci un mācies latviešu valodā! Sociālās zinības. 5. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti sociālo zinību un vēstures mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 5. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši sociālo zinību un vēstures mācību priekšmeta programmas parauga 5. klases tematiem.
    Seminārs par metodisko līdzekli “Sociālās zinības un vēsture 5. klase”
    Matemātika 2. klase Atvērt
    Linda Krastiņa (2024). Māci un mācies latviešu valodā! Matemātika. 2. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti matemātikas mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 2. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši matemātikas mācību priekšmeta programmas parauga 2. klases tematiem.Seminārs par metodisko līdzekli “Matemātika 2. klase”
    Dabaszinības 2. klase Atvērt
    Liene Liškauska (2024). Māci un mācies latviešu valodā! Dabaszinības. 2. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti dabaszinību mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 2. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši dabaszinību mācību priekšmeta programmas parauga 2. klases tematiem.
    Seminārs par metodisko līdzekli “Dabaszinības 2. klasē”
    Dabaszinības 5. klase Atvērt
    Zaiga Dambe, Ina Pokromoviča (2024). Māci un mācies latviešu valodā! Dabaszinības 5. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti dabaszinību mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 5. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši dabaszinību mācību priekšmeta programmas parauga 5. klases tematiem.
    Seminārs par metodisko līdzekli “Dabaszinības 5. klasē”
    Metamo kauliņu komplekts
    Metamo kauliņu komplektā ir ietverts vārdu krājums šādās tēmās: Ziemassvētki, Lieldienas, Jāņi, Latvijas valsts svētki un dzimšanas diena. Idejas darbam:
    1. Ja bērns vēl nelasa – apskata attēlu un nosauc attēloto;
    2. Ja bērns lasa – nolasa vārdu dažādos skaļumos (čukstus, klusām, skaļi, ļoti skaļi); nolasa vārdu tik reizes, cik nosaka kāds klasesbiedrs (var mest paralēli šim arī metamo kauliņu ar cipariem – kāds cipars uzkrīt, tik reizes lasa vārdu); pievieno vārdam vēl vienu vārdu (īpašības vārdu, darbības vārdu); iesaista konkrēto vārdu jautājuma, stāstījuma vai izsaukuma teikumā; skolēns nerāda citiem uzmesto vārdu, bet izdomā mīklu par to, pārējie to min; metamos kauliņus izmanto spēlei “Mēmais šovs”; skolēni veido kopīgu, saistītu stāstījumu par konkrētajiem svētkiem, secīgi iesaistot katru vārdu stāstījumā (met kauliņu viens pēc otra, turpina stāstījumu, vārdi var atkārtoties).
    lejuplādēt

    Matemātika 1. klase Atvērt
    Dace Brūna (2023). Māci un mācies latviešu valodā! Matemātika. 1. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti matemātikas mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 1. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši matemātikas mācību priekšmeta programmas parauga 1. klases tematiem.
    Sociālās zinības 1. klase Atvērt
    Linda Krastiņa (2023). Māci un mācies latviešu valodā! Sociālās zinības. 1. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti sociālo zinību mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 1. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši sociālo zinību mācību priekšmeta programmas parauga 1. klases tematiem.Seminārs par metodisko līdzekli “Sociālās zinības 1. klasē”
    Dabaszinības 1. klase Atvērt
    Liene Liškauska (2023). Māci un mācies latviešu valodā! Dabaszinības. 1. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti dabaszinību mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 1. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši dabaszinību mācību priekšmeta programmas parauga 1. klases tematiem.
    Mācīsim dabaszinības latviski! Latviešu valodas un dabaszinību integrēta apguve 1. klasē
    Dabaszinības 4. klase Atvērt
    Zaiga Dambe (2023). Māci un mācies latviešu valodā! Dabaszinības 4. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti dabaszinību mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 4. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši dabaszinību mācību priekšmeta programmas parauga 4. klases tematiem.Seminārs par metodisko līdzekli “Dabaszinības 4. klasē”
    Matemātika 4. klase Atvērt
    Nadežda Pavlova (2023). Māci un mācies latviešu valodā! Matemātika. 4. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti matemātikas mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 4. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši matemātikas mācību priekšmeta programmas parauga 4. klases tematiem.Seminārs par metodisko līdzekli “Matemātika 4. klasē”
    Sociālās zinības un vēsture 4. klase Atvērt
    Annija Bergmane (2023). Māci un mācies latviešu valodā! Sociālās zinības. 4. klase
    Metodiskajā līdzeklī piedāvāti daudzveidīgu mācību uzdevumu apraksti sociālo zinību un vēstures mācību satura un latviešu valodas integrētai apguvei 4. klasē mācībām lingvistiski neviendabīgā vidē. Metodiskie komentāri un mācību līdzekļi veidoti un sakārtoti atbilstoši sociālo zinību un vēstures mācību priekšmeta programmas parauga 4. klases tematiem.
    Seminārs par metodisko līdzekli “Sociālās zinības un vēsture 4. klasē”
    Lasi un atklāj pasauli! Atvērt
    Inese Eglīte (2023). Pārskats par 1.-3. klasē izmantojamo daiļliteratūru.
    Inese Eglīte (2023). Pārskats par 4.-6. klasē izmantojamo daiļliteratūru Atvērt
    Izziņas materiāls par Latvijas dabu, dzīvniekiem un skaistām apskates vietām
    Tuta meklē putnus Atvērt
    Tuta un Lapsa, bruņojušās ar binokli un pacietību, dodas dabā vērot putnus. Esi pacietīgs kopā ar viņām un uzzini, kādus putnus viņām izdosies pamanīt caur binokļa acīm!
    Sērija tapusi pateicoties Latviešu valodas aģentūras atbalstam.
    Tuta un Feneks Siguldā Atvērt
    Feneks ir ieradies Latvijā, lai apskatītu mūsu skaisto rudeni, un Tuta viņu aizvedusi uz Siguldu. Apskati Gleznotājkalnu, Turaidas pili, Gūtmaņa alu un Gauju kopā ar viņiem!
    Sērija tapusi pateicoties Latviešu valodas aģentūras atbalstam.
    Tuta un meža zvēri Atvērt
    Tuta un Lapsa dodas uz Līgatnes dabas takām, lai apciemotu meža zvērus. Tur viņām pievienosies arī mazais Mākonītis. Skaties un uzzini, kādus zvērus viņiem izdosies ieraudzīt!
    Sērija tapusi pateicoties Latviešu valodas aģentūras atbalstam.
    Tuta un Latvijas nacionālie simboli Atvērt
    Tuta un Lapsa devusies dabā, lai meklētu Latvijas nacionālos simbolus. Vai tu zini, kas tie ir? Arī Tuta to vēl nezina, bet viņai ir pienākusi vēstule dabas pastā. Varbūt ar tās palīdzību viņai izdosies tos atrast! Meklē kopā ar Tutu! Un klausies, kā Tuta dzied tautasdziesmu “Stāvēju, dziedāju”.
    Sērija tapusi pateicoties Latviešu valodas aģentūras atbalstam.
    Galda spēļu komplekts pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem latviešu valodas apguvei

    Galda spēļu komplekts ir izstrādāts ESF projektā Nr.8.3.1.1/16 „Kompetenču pieeja mācību saturā”. Galda spēles ietver bērnu vecumposmam, darbības videi, interesēm atbilstošu leksiku un runas situācijas.
    Galda spēļu komplektu 2020. gadā kā dāvinājumu ir saņēmušas visas Latvijas pirmsskolas izglītības iestādes un sākumskolas. Lai paplašinātu izmantošanas iespējas, daļu materiālu izvietojam tiešsaistei un drukai piemērotā formātā.

    ATRODI PĀRI
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    BURTU LOTO
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    CIK BIEŽI TU
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    DABAS PĒTNIEKI
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    DARI TĀ
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    IEPAZĪSTI PROFESIJAS
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    IEPIRKŠANĀS
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    KAS ES ESMU
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    KAS TIE IR
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    KAS KUR KO
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    NOSAUC 3
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    NOSAUC 4
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    SAULĪTES SPĒLE
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    SOĻO UN RUNĀ
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    STĀSTU SPĒLE
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    VĀRDU BINGO
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    VĀRDU MARATONS
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    VĀRDU PA VĀRDAM
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    VIENS DIVI DAUDZ
    Spēle Atvērt
    Metodiskie komentāri Atvērt
    Didaktisko materiālu komplekts pirmsskolai un sākumskolai

    Didaktisko materiālu komplekts pirmsskolai un sākumskolai izstrādāts ESF projektā Nr.8.3.1.1/16 „Kompetenču pieeja mācību saturā”. Didaktisko materiālu mērķis ir sniegt atbalstu pārejā uz mācībām latviešu valodā, kompetenču pieejas ieviešanā un mācību satura īstenošanā lingvistiski neviendabīgā vidē. Mācību materiāli ir veidoti atbilstoši tematiskajiem lokiem: Es pats; Māja; Pasaka un īstenība; Laiks un ritums; Gaiss un ūdens; Zeme un uguns.
    Didaktisko materiālu komplektu 2020. gadā kā dāvinājumu ir saņēmušas visas Latvijas pirmsskolas izglītības iestādes un sākumskolas. Lai paplašinātu izmantošanas iespējas, daļu materiālu ievietojam elektroniskā formātā.

    Alfabēta burtu trafarets
    Metodiskie komentāri
    atvērt
    atvērt
    Jautājumu kartītes
    Metodiskie komentāri
    atvērt
    atvērt
    Plakāti
    Metodiskie komentāri
    atvērt
    atvērt
    Sižetisko attēlu sērijas
    Metodiskie komentāri
    atvērt
    atvērt
    Situāciju attēli ar jautājumiem
    Metodiskie komentāri
    atvērt
    atvērt
    Attēlu un vārdu bingo

    Metodiskie komentāri

    atvērt
    atvērt
    Vārdupelis
    Metodiskie komentāri
    atvērt
    atvērt
    „Stāsti te un stāsti tur!”
    Spēle stāstīšanas prasmju pilnveidei 8–12 gadus veciem bērniem
    poga
    Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 1. klase atvērt
    Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 2. klase atvērt
    Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 1. klase. Skolotāja grāmata. Izdošanas gads: 2013.
    Metodiskais līdzeklis komplektā ar mācību grāmatu “Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 1. klase”

    Autori: Zenta Anspoka, Zaiga Dambe, Iveta Marševska
    lejuplādēt
    Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 2. klase. Skolotāja grāmata.
    Metodiskais līdzeklis komplektā ar mācību grāmatu „Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 2. klase”
    lejupladet
    Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 3. klase. Skolotāja grāmata
    Metodiskais līdzeklis komplektā ar mācību grāmatu “Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 3. klase”.
    lejuplādēt

    Mācību līdzekļi

    Spēle “Vārdu bagātnieks”
    Spēle piemērota 6–15 gadus veciem bērniem un jauniešiem vārdu krājuma paplašināšanai un nostiprināšanai. Spēlētāja uzdevums ir ierakstīt attēlā redzamā priekšmeta nosaukumu, atverot pēc iespējas mazāku lauciņu skaitu. Katra vārda atminēšanai un ierakstīšanai tiek dotas 30 sekundes, uzdevuma izpildei atlikušais laiks ir redzams spēles ekrānā.
    Spēlētājam tiek piedāvāti divi grūtības līmeņi. 1. līmenī ir dots vārda pirmais burts, attēls ir aizklāts ar 9 lauciņiem, jāatmin un jāieraksta 20 vārdi. 2. līmenī nav dots vārda pirmais burts, attēls ir aizklāts ar 16 lauciņiem, jāatmin un jāieraksta 30 vārdi.
    Uzvar spēlētājs, kurš iegūst pēc iespējas lielāku vārdu bagātību.
    Atvērt
    Latviešu valodas bilžu vārdnīca
    Bilžu vārdnīca izstrādāta ESF projektā Nr.8.3.1.1/16 „Kompetenču pieeja mācību saturā”. Bilžu vārdnīcai ir četras daļas: Es pats; No rīta līdz vakaram; Pasaule; To der zināt. Katrā vārdnīcas daļā ir ne tikai noteikts vārdu krājums, bet arī dažādi vārdu savienojumi un gramatiski modeļi ar šiem vārdiem.
    lejuplādēt
    Pirmā digitālā latgaliešu ābece
    Latviešu valodas aģentūra sadarbībā ar Juri Cibuļu un Lidiju Leikumu ir izstrādājusi pirmo digitālo latgaliešu ābeci. Ābece ir papildināta ar darba burtnīcu “Skreineite. Vuicūs raksteit” un uzziņu materiālu pedagogiem.
    Atvērt
    Sākumskolas vecuma bērniem izstrādātos mācību materiālus skatīt šeit Atvērt
  • Valodu portfelis
    Mans valodu portfelis.
    Eiropas Valodu portfelis skolēniem (no 7 līdz 12 gadiem). Andernovics S., Brikmane K., Dimpere I. u. c. Akreditētais modelis Nr. 92.2007. Rīga, 2007. ISBN 978-9984-9958-1-6 latviešu valodā
    Lejuplādēt
  • Mācību līdzekļu komplekts 1. klasei

    Latviešu valoda 1. klasei. 1. daļa. Skolotāja grāmata, LVA, 2023 Atvērt
    Latviešu valoda 1. klasei. Mācību programma. 2. daļa
    Atvērt
    1. klase. Interaktīvi mācību materiāli Atvērt
    Latviešu valoda 1. klasei. 1. daļa. Klausīšanās teksti Atvērt
    1. klase. Burtu kartes
    Atgādnes paredzētas gan lietošanai drukātā veidā, izliekot mācību telpā pie sienas, gan rādot uz ekrāna.
    Komplektu veido:
    1. 33 krāsainas A4 izmēra burtu kartes,
    2. melnbalts izdales materiāls – burtu kartes,
    3. signālkartītes – pieturzīmes teikumu beigās.
    Uz katras kartes ir vārds, kurš sākas ar attiecīgo burtu, attēlojums krāsainā zīmējumā, lielais un mazais iespiestais burts, lielais un mazais rakstītais burts. Rakstītajiem burtiem klāt bultiņas, ar kurām norādīts rakstīšanas virziens. Rakstītie burti parādīti līnijās. Iespiestie līdzskaņu burti tumši zilā krāsā, patskaņu burti – sarkanā.
    Skolēni melnbaltās kartītes izmanto, mācoties jauno burtu: pārvelk rakstītajam burtam, izkrāso iespiesto burtu, izkrāso attēlu.
    Signālkartītes dažādi izmanto stundas darbā ar mērķi iesaistīt visus skolēnus mācību darbā: skolēni nosaka dzirdēto teikumu veidu, parāda atbilstošo pieturzīmi, skolotājs parāda signālkartīti, skolēni atlasa atbilstošos teikumus, izdomā atbilstošus teikumus (piemēram, par noteiktu tematu).
    Atvērt
    Mācību grāmata “Latviešu valoda mazākumtautību skolā”, 2017
    1. daļa Atvēt
    2. daļa Atvērt
    Darba burtnīca, 2017
    1. daļa Atvēt
    2. daļa Atvērt
  • Mācību līdzekļu komplekts 2. klasei

     

    Latviešu valoda 2. klasei. Programma un metodiskie norādījumi. 2024 Atvērt
    2. klase. Interaktīvi mācību materiāli Atvērt
  • Mācību līdzekļu komplekts 3. klasei
    Latviešu valoda 3. klasei. Skolotāja grāmata. Mācību programma. 1. daļa Lejuplādēt
    Latviešu valodas mācību programma. 2. daļa Lejuplādēt
    Mācību satura apguves secība un metodiskie komentāri 5. un 6. nodaļai Lejuplādēt
    Mācību satura apguves secība un metodiskie komentāri 7., 8., 9. nodaļai Lejuplādēt
  • Metodikas skola “Mācīsim latviski!”

    Tīmekļsemināru ieraksti

    27.11.2024.
    LSM Bērnistaba – iespējas latviešu valodas prasmju pilnveidei
    23.10.2024.
    Sociālo zinību un latviešu valodas integrēta apguve 2. klasē
    25.09.2024.
    Matemātikas un latviešu valodas integrēta apguve 2. klasē
    28.08.2024.
    Dabaszinību un latviešu valodas integrēta apguve 2. klasē
    05.06.2024.
    Skolas sadarbība ar pirmsskolas izglītības iestādēm
    15.05.2024.
    Nometņu organizēšana latviešu valodas prasmju pilnveidei 1.-3. klašu skolēniem
    17.04.2024.
    Mūzikas un latviešu valodas integrēta apguve sākumskolā
    13.03.2024.
    Digitālie rīki latviešu valodas prasmju pilnveidei
    28.02.2024.
    Latviskas vides veidošanas iespējas skolā un ārpusskolas pasākumos
    24.01.2024.
    Rakstītprasmes attīstīšana 1.-3. klasē
    29.11.2023.
    Sporta un veselības un latviešu valodas integrēta apguve 1. klasē
    25.10.2023.
    Dizaina un tehnoloģiju un latviešu valodas integrēta apguve 1. klasē
    27.09.2023.
    Mācīsim dabaszinības latviski! Dabaszinību un latviešu valodas integrēta apguve 1. klasē
    23.08.2023.
    Mācīsim sociālās zinības latviski! Latviešu valodas un sociālo zinību integrēta apguve 1. klasē
    14.06.2023.
    Mācīsim matemātiku latviski! Latviešu valodas un matemātikas satura integrēta apguve 1. klasē

    Mālpils vidusskolas skolotāja Dace Brūna

    7.06.2023.
    Latviešu valodas aģentūras mācību līdzekļi latviešu valodas apguvei 1.-3. klasē

    Mācību līdzekļu autores Vineta Vaivade, Linda Krastiņa, Silvija Mickeviča un Liene Valdmane

    17.05.2023.
    Mācību saturs un pieeja latviešu valodas apguvē 1.-3. klasē: kopīgais un atšķirīgais latviešu un mazākumtautību skolu standartā un programmās. Skolas pieredze

    DU docente Dr. paed. Sandra Zariņa, Jelgavas Pārlielupes skolotājas Sandra Opaļeva un Gita Zikunova

    26.04.2023.
    Bērns ģimenē un skolā: kā sadzīvot ar vairākām valodām?

    RTA profesore Sanita Martena

    15.03.2023.
    Iespējamie atbalsta veidi skolēniem un ģimenēm, pārejot uz mācībām latviešu valodā. Sadarbība ar vecākiem latviešu valodas apguves veicināšanai

    LVA metodiķe Linda Krastiņa, Salaspils 1. pirmsskolas skolotājas Mārīte Petrovska un Edīte Fiļimonova, Jelgavas Pārlielupes skolotāja Juta Pentjuša-Pāne

    02.02.2023.
    LVA plānotie atbalsta pasākumi pārejas uz mācībām valsts valodā ieviešanai. Topošā pirmklasnieka gatavība uzsākt skolas gaitas latviski atbilstoši pirmsskolas vadlīnijām un programmu paraugiem.

    IZM Izglītības departamenta vecākā eksperte Olita Arkle, LVA vecākā metodiķe Vineta Vaivade, Inese Eglīte, LU lektora p.i., LVA tālākizglītotāja Inese Eglīte

  • Mācību izdevumu arhīvs
    Latviešu valoda 3. klasei mazākumtautību skolā. Mācību grāmata, 1. daļa
    Anspoka, Zenta, Dambe, Zaiga, Marševska, Iveta. Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 3. klase. Mācību grāmata, 1. daļa. [Rīga] : Latviešu valodas aģentūra, 2015, 2016. ISBN 978-9984-829-21-0
    Mācību līdzekļu komplektu „Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 3. klase. 1. daļa” veido mācību grāmata, darba burtnīca, elektronisks pašmācības disks un skolotāja grāmata elektroniskā formā.
    Mācību saturs izveidots atbilstoši tematiskajam principam un turpina 1. un 2. klasē apgūtos tematus, detalizējot un paplašinot izpratni par apkārtējo pasauli un latviešu valodu. Mācību līdzekļu komplektā iekļautā mācību viela orientēta uz to, lai skolēni mācās sazināties gan cits ar citu, gan skolotāju un citiem pieaugušajiem. Tā ļauj pilnveidot lasīšanas un rakstīšanas prasmes un attīstīt gramatisko kompetenci, gan apgūstot valodas likumības, gan radot dažādu stilu un veidu tekstus.
    Atvērt
    Latviešu valoda 3. klasei mazākumtautību skolā. Mācību grāmata, 2. daļa
    Anspoka, Zenta, Dambe, Zaiga, Marševska, Iveta. Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 3. klase. Mācību grāmata, 2. daļa. [Rīga] : Latviešu valodas aģentūra, 2016. ISBN 978-9984-829-23-4
    Mācību līdzekļu komplektu „Latviešu valoda mazākumtautību skolā. 3. klase. 2. daļa” veido mācību grāmata, darba burtnīca, elektronisks pašmācības disks un skolotāja grāmata elektroniskā formā.
    Mācību saturs izveidots atbilstoši tematiskajam principam un turpina 1. un 2. klasē apgūtos tematus, detalizējot un paplašinot izpratni par apkārtējo pasauli un latviešu valodu. Mācību līdzekļu komplektā iekļautā mācību viela orientēta uz to, lai skolēni mācās sazināties gan cits ar citu, gan skolotāju un citiem pieaugušajiem. Tā ļauj pilnveidot lasīšanas un rakstīšanas prasmes un attīstīt gramatisko kompetenci, gan apgūstot valodas likumības, gan radot dažādu stilu un veidu tekstus.
    Atvērt
  • Žurnāli zinātkāriem bērniem
    Žurnāls zinātkāriem bērniem “Pasaka par zelta vērdiņu”. Žurnāls veidots par Kārļa Skalbes “Pasaka par vērdiņu”. Žurnālā ietverta gan pasaka, gan daudzveidīgi uzdevumi teksta izpratnes veicināšanai un vārdu krājuma paplašināšanai. Papildus aicinām izmantot Rīgas kinostudijas (1969) animācijas filmu “Pasaka par vērdiņu”, klausīties pasakas LSM bērnistabā: Veras Singajevskas ierunātā pasaka un jaunāks pasakas ieraksts. lejuplādēt
    Žurnāls zinātkāriem bērniem “Kā lapsēns iemācījās rakstīt. Žurnālā ietverti daudzveidīgi uzdevumi klausīšanās, lasīšanas, rakstīšanas un runāšanas prasmju apguvei. lejuplādēt
    Žurnāls zinātkāriem bērniem “Žagata un alfabēts”. Žurnālā ietverti radoši uzdevumi bērniem klausīšanās, lasīšanas, rakstīšanas un runāšanas prasmju apguvei. lejuplādēt
    Žurnāls zinātkāriem bērniem “Latviešu tautas pasakas”. Žurnāls piemērots 6-10 gadus veciem bērniem. Žurnālā ietverta pasaka, komikss un radoši uzdevumi. lejuplādēt
    Žurnāls zinātkāriem bērniem “Piedzīvojums grāmatu karaļvalstī”. Žurnāls piemērots 6-10 gadus veciem bērniem – individuāli vai grupās. lejuplādēt

Latviešu valoda

Latviešu valoda ir dzimtā valoda aptuveni 1,5 miljoniem cilvēku. No tiem 1,38 miljoni dzīvo Latvijā, bet pārējie ASV, Krievijā, Austrālijā, Kanādā, Lielbritānijā, Vācijā, Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Brazīlijā un nelielā skaitā arī citās valstīs.


Latviešu valoda pieder indoeiropiešu valodu saimei un kopā ar lietuviešu valodu veido baltu valodu grupu.


Latviešu valodā ir trīs dialekti - lībiskais dialekts, vidus dialekts un augšzemnieku dialekts. Latviešu literārās valodas pamatā ir vidus dialekts.