15. 09. 2021

Jauns izziņas materiāls 12 – 14 gadus veciem jauniešiem “Latvija laikā un telpā. Personības un notikumi”

Kas jums nāk prātā, dzirdot frāzi “gudri, talantīgi un enerģiski cilvēki”? Tieši tā – latvieši! Lai ļautu iepazīt tos cilvēkus, kuri šobrīd ar saviem darbiem un idejām virza Latvijas vārdu pasaulē, Latviešu valodas aģentūra ir izveidojusi izziņas materiālu “Latvija laikā un telpā. Personības un notikumi” (https://maciunmacies.valoda.lv/speles/Latvija_laika_un_telpa_personibas_un_notikumi/menu.html).

Izziņas materiālā iepazīsiet dažādu jomu personības: Andri Ambaini, Kārli Bardeli, Ivaru Beitānu, Aigaru Bikši, Oto Brantevicu, Mairi Briedi, Intaru Busuli, Agri Daņileviču, Martinu Dukuru, Tomu Ērenpreisu, Emīlu Hlevicki, Laimu Jansoni, Renāru Kauperu, Gintu Lapiņu, Egilu Levitu, Mariannu Milovsku, Aļonu Ostapenko, Elitu Patmalnieci, Raimondu Paulu, Kristapu Porziņģi, Haraldu Silovu, Vestardu Šimku, Māri Štrombergu, Kārli Vērdiņu un Vairu Vīķi-Freibergu.

Izziņas materiālā ietverta gan informācija, gan interesanti uzdevumi, lai pilnveidotu skolēnu latviešu valodas prasmi.

Materiāls turpina sēriju “Latvija laikā un telpā”, kurā iznākuši izziņas materiāli “Latvija laikā un telpā. Pilsētas” un “Latvija laikā un telpā. Latvijas ūdeņi”. Visi materiāli pieejami https://maciunmacies.valoda.lv/12-15.

Latviešu valoda

Latviešu valoda ir dzimtā valoda aptuveni 1,5 miljoniem cilvēku. No tiem 1,38 miljoni dzīvo Latvijā, bet pārējie ASV, Krievijā, Austrālijā, Kanādā, Lielbritānijā, Vācijā, Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Brazīlijā un nelielā skaitā arī citās valstīs.


Latviešu valoda pieder indoeiropiešu valodu saimei un kopā ar lietuviešu valodu veido baltu valodu grupu.


Latviešu valodā ir trīs dialekti - lībiskais dialekts, vidus dialekts un augšzemnieku dialekts. Latviesu literatūrās valodas pamatā ir vidus dialekts.