Diskusijas par saprātīgu tehnoloģiju radīšanu, kas varētu aizstāt cilvēku, notiek jau sen. Tikpat seni ir filmu, zinātniskās fantastikas grāmatu sižeti par mašīnu, visdažādāko robotu cīņu pret cilvēkiem. Populāras kļūst tādas filmas kā Avatārs, kurās cilvēks spēj radīt savu līdzinieku vai iemiesoties mākslīgi radītā ķermenī. Patiesībā zinātnieki vēl ir tālu no šādu tehnoloģiju izgudrošanas un izmantošanas. Mākslīgais intelekts, kas spēj risināt problēmas, mācīties, plānot, izmantot valodu saskarsmei un veikt neskaitāmas citas cilvēka funkcijas, pagaidām vēl ir tikai mērķis. Bet protams, jau pašlaik eksistē dažas praktiski izmantojamas lietas. Piemēram, jūsu virtuālais dubultnieks, kas spēj uzņemties daļu no jūsu pienākumiem.
Šobrīd mēs jau pazīstam robotus putekļsūcējus, ierīces, kas šķiro e-pasta vēstules, vai tīmekļa meklētājus. Šādas programmas uzņemas daļu no mūsu pienākumiem, tāpēc šīs tehnoloģijas attīsta īpaši intensīvi. Daudzos uzņēmumos ir sava veida dubultnieki (čatboti). Viņi aizstāj reālos klientu servisa darbiniekus. Piemēram, Ikea mājaslapā čatbots Anna atbild uz klientu ierakstītajiem jautājumiem par preču cenām, veikalu darba laikiem.
Arī Latvijā jau ir izgudroti pirmie čatboti, bet to nav daudz. Galvenais iemesls ir tas, ka gandrīz ne uz vienu jautājumu nevar sniegt viennozīmīgu atbildi. Tāpēc čatboti reizēm atbild nesakarīgi.
Taču tas vēl nav viss. Tagad ir iespējams arī savu personīgo digitālo dubultnieku, kas varēs ar citiem sazināties jūsu vietā, piemēram, komunicēt sociālajos tīklos. Jūsu avatārs ievieto ziņas Facebook vai Twitter, diskutē, atbild uz jautājumiem. Protams, pastāv dažādas ētikas problēmas, taču nākotnē, domājams, ar digitālajiem kloniem satiksimies arvien biežāk.
Daudzi zinātnieki tomēr uzskata, ka mērķis aizstāt cilvēku kā personību ir bezjēdzīgs. Avatāri varētu būt noderīgi cilvēkiem ar ierobežotu spēju pārvietoties, vairāku nozaru speciālistiem viņu funkciju veikšanai.
Čatbots – tērzēšanas robots. Var sarunāties internetā. Čatbots izanalizē uzdotos jautājumus un meklē atbildi datu bāzē.
Iemiesojums – alternatīvs ķermenis, kuru vada lietotājs. Tas var būt gan datoranimācijas attēls, gan robots reālajā pasaulē.
Digitālais klons – konkrēta cilvēka zināšanu virtuālā kopija, kas var, piemēram, vadīt lekcijas.
Virtuālā kopija – nokopēta cilvēka seja un tai piešķirta daļa personas zināšanu.