5. Mācības un darbs

Kā sakārtot savu dzīvi

  1. Mūsdienu dzīves ritms ir tik straujš un notikumiem pilns, ka šķiet – laika vienmēr ir par maz. Daudzi no mums ir domājuši par to, ka diennakti gribētos par 5-6 stundām garāku, lai varētu padarīt visus darbus, atrast laiku ģimenei un kārtīgi izgulēties. Taču diennaktī ir 24 stundas. Kā gan visu paspēt?
  2. Lai atrastu līdzsvaru darbā un savā privātajā dzīvē, ir nepieciešams saprast, kas tad ir tās lietas, kas šobrīd dzīvē ir galvenās. Vai tā ir karjeras veidošana, izglītība, bērni, un vai tai būtu jāatvēl vairāk laika nekā citām.
  3. Lielai daļai cilvēku ir tieksme pārvērtēt savas spējas un iespējas, viņi izvirza pārāk lielus mērķus, turklāt to īstenošanai paredz pārāk maz laika. Nespēja tos sasniegt rada stresu, kas pārvēršas neapmierinātībā ar sevi un visu notiekošo, kā rezultātā cilvēks atsakās no sava mērķa un nesasniedz neko. Sadali lielo mērķi vairākos mazākos un sāc ar tiem, tādējādi jutīsi, ka tev viss izdodas un tu pakāpeniski tuvojies savam lielajam mērķim!
  4. Daba cilvēku ir izveidojusi ļoti vienkārši – lai tas kaut ko darītu, tam ir nepieciešama gana spēcīga motivācija. Lai sasniegtu savu mērķi – kāptu pa karjeras kāpnēm, iegūtu maģistra grādu vai uzceltu māju –, formulē, kādēļ to vēlies. Šim formulējumam jābūt ļoti precīzam – kādas būs sajūtas, kad sasniegsi savu mērķi, un ko tas mainās tavā dzīvē. Šis formulējums kalpos par tavu motivāciju, kas neļaus padoties, sastopoties ar grūtībām.
  5. Iekārto sev laika plānotāju, kurā atzīmē visus darbus, kas tev jāpadara, un arī aptuvenu laiku, kādā jāiekļaujas. Turklāt ļoti būtiski ir sakārtot darbus prioritārā secībā, lai vari saprast, ko var atlikt vai nedarīt nemaz, ja laika nepietiek. Darbu plānošana ļauj iegūt kontroli pār savu laiku.
  6. Sakārtota darba vide ir ļoti nozīmīgs faktors, kas ļauj ne vien labi justies, bet arī ietaupīt tik dārgo laiku. Ja darba vide ir haotiska, tad arī cilvēks kļūst haotisks, jo nevar atrast nepieciešamās lietas uzreiz. Meklēšanai arī tiek patērēts laiks, kas dienas beigās var summēties visai iespaidīgā ciparā. Turklāt ir pierādīts, ka cilvēks psiholoģiski jūtas labāk, ja apkārt esošā vide ir kārtīga.
  7. Darbā domā tikai par darba pienākumiem, mācībās – par apgūstamo vielu, bet, pavadot laiku ar ģimeni vai draugiem, izbaudi atpūtu! Citādi darbā tu nestrādāsi pilnvērtīgi, bet brīvajā laikā – neatpūtīsies.
  8. Neviens cilvēks nav veidots tā, lai varētu strādāt, mācīties un būt kopā ar citiem nepārtraukti. Iemācies atvilkt elpu! Vienalga, vai tās ir desmit minūtes starp lekcijām, pusdienu pārtraukums darbā vai brīva nedēļas nogale. Daudzi profesionāļi iesaka izmantot jogu, jo tā pat ļoti īsā laika sprīdī var dot daudz enerģijas ķermenim un domām.
  9. Tu noteikti pazīsti kādu cilvēku, kas ar visu veiksmīgi ir ticis galā – ir pabeidzis augstskolu, nodibinājis ģimeni, gana daudz sasniedzis profesionālajā dzīvē utt. Tu redzi – tas ir iespējams! Arī tu to vari, galvenais – tici tam arī tajos brīžos, kad gribas visam atmest ar roku. Vienmēr paturi prātā, ka agrāk vai vēlāk augstskola būs pabeigta, karjera būs nostiprināta un bērni būs izauguši. Un šobrīd vienkārši ir periods, kurā tu uz to ej!
  10. Ne vienmēr viss ir atkarīgs tikai no tevis un tavām spējām. Reizēm dzīve piespēlē mums tādus apstākļus un situācijas, ko iepriekš paredzēt nav iespējams. Tādēļ apzinies, ka pilnību it visā nav iespējams sasniegt un patiesībā to arī nemaz nevajag, jo tad jau vairs nebūtu uz ko tiekties. Bet pārdzīvot to, ka kaut kas nogājis greizi no tevis neatkarīgu apstākļu dēļ, ir veltīga laika tērēšana.
  11. Veselīgs ēdiens, svaigs gaiss un fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas ikvienam, kas grib labi justies, būt vesels un skaists. Tām jāatrod laiks starp darbiem, mācībām un visu citu. Vislabāk tām noder rīti. Nav labāka veida par rīta vingrošanu (ideālā variantā – svaigā gaisā) un veselīgām brokastīm, lai sagatavotos darbīgajai dienai.